Woda to bezbarwny płyn, z którego składamy się aż w 60%. Serce i mózg zawierają jej ponad 70%, tkanka mięśniowa 75%, a płyny ustrojowe i szpik kostny aż 99%. Bez wody nasz organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Nie jest także w stanie magazynować wody w większych ilościach, dlatego właśnie dietetycy ciągle, wręcz do znudzenia, przypominają o jej regularnej podaży w ciągu dnia. Może ona pochodzić także z innych płynów – mleka i napojów mlecznych, warzyw, zup czy owoców, jednak czystą wodę powinniśmy zawsze mieć przy sobie – na biurku, w torebce, plecaku czy podczas wysiłku fizycznego.
Czy woda gazowana jest niezdrowa?
Zauważyłam pewną tendencję do demonizowania wody gazowanej. Woda gazowana jest nasycona dwutlenkiem węgla, który często poprawia jej walory smakowe – szczególnie latem, kiedy potrzebujemy orzeźwienia. Ma także właściwości bakteriostatyczne. Unikać jej powinny tylko osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, oddechowego lub wzdęcia. Wiele konsumentów ceni sobie wodę delikatnie gazowaną.
Jaką wodę pić?
Tutaj naprawdę mamy wolny wybór, najważniejsze jest jej spożycie. Może to być woda z kranu lub butelkowana, z dowolnymi dodatkami w postaci świeżych owoców czy ziół. Nie polecam wód smakowych z dodatkiem cukru i konserwantów, lepiej samodzielnie wkroić do wody plaster cytryny czy pomarańczy lub kupić wodę z aromatem i/lub słodzikiem. Przedstawię dalej dla kogo rekomendowane mogą być poszczególne rodzaje wody dostępne w sklepach.
Dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży
Stanowisko grupy ekspertów w sprawie zaleceń dotyczących spożycia wody i innych napojów przez niemowlęta, dzieci i młodzież, określa, że dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia najlepsza jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna – niskozmineralizowana, niskosodowa, niskosiarczanowa. Takie wody – czyste pod względem bakteriologicznym i chemicznym – są bezpieczne także dla dzieci, starszych oraz kobiet w okresie ciąży i laktacji.
Uwagi praktyczne ekspertów: nie każda woda butelkowana jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci. O rodzaju wody informuje etykieta, np. woda źródlana, mineralna, niskozmineralizowana (ogólna zawartość soli mineralnych nie jest większa od 500 mg/1 litr), średniozmineralizowana (ogólna zawartość soli mineralnych powyżej 500 do 1500 mg/1 litr).
Ważne: naturalne wody mineralne służą do picia, a nie do gotowania – nie powinny być wykorzystywane do przyrządzania posiłków.
Woda wysokozmineralizowana
Wody wysokozmineralizowane (suma składników mineralnych przekracza 1500 mg/litr) powinny być ostrożnie spożywane w okresie ciąży, a ich dobowa podaż powinna być ograniczona. Świetnie nadadzą się natomiast dla osób, które eliminują w swojej diecie nabiał (jako dodatkowe źródło wapnia). Biodostępność jonów wapnia obecnych w wodzie jest zbliżona do tej odnotowanej dla mleka i jego przetworów. Picie wody wysokozmineralizowanej będzie korzystne także dla osób aktywnych czy też osób z niedoborami magnezu (szczególnie tych zapracowanych i zestresowanych).
Dla większości zdrowych osób optymalnym wyborem będzie woda średniozmineralizowana. Przy występowaniu nadciśnienia warto zaś zwrócić uwagę na wodę o niskiej zawartości sodu. Takim przykładem może być Nałęczowianka. Dobrze sprawdzi się ona jako woda „na co dzień” ze względu na średnią mineralizację, optymalną dla większości populacji. Dodatkowy plus to niska zawartość sodu – szczególnie cenna właściwość dla osób z nadciśnieniem, które mogą taką wodę pić codziennie zapewniając sobie zdrowe nawodnienie.
Woda aromatyzowana
Taka woda nie dostarczy nam cukru, a przy okazji jej smak będzie przełamany nutą owoców. Zawiera ona także znikomą liczbę kalorii i dobrze gasi pragnienie. Może być dobrą alternatywą dla letnich lemoniad i soków lub słodkich napojów gazowanych, które często dostarczają nam 100-300 kcal w porcji. Nie są także odpowiednie przy cukrzycy czy insulinooporności, w przeciwieństwie do poniższej propozycji.
Przykładowy skład: naturalna woda mineralna (99%), aromaty naturalne, regulator kwasowości: kwas cytrynowy i fosforowy, siarczan cynku.
Ile wody pić?
Przyjmuje się, że dorosłe kobiety powinny spożywać jej ok. 2 litrów na dobę, mężczyźni 2,5. Można przyjąć także wartość 1 ml wody na 1 kcal spożytej energii. Zapotrzebowanie to wzrasta w zależności od aktywności fizycznej oraz warunków atmosferycznych.
Artykuł przedstawia fragment książki „Zdrowo przez supermarket” dostępnej TUTAJ
Wpis powstał we współpracy z Nałęczowianką.