fbpx

Recenzja książki „Żywienie w chorobach serca”

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce i nie tylko. Często zapominamy o tym, że przez swój styl życia mamy decydujący wpływ na ich występowanie, dlatego warto mieć świadomość na temat prozdrowotnych praktyk, które możemy stosować codziennie czy też wdrażać w ramach współpracy interdyscyplinarnej u naszych podopiecznych.

Źródło: Umieralność i zgony według przyczyn w Polsce w 2021 roku – raport GUS

Ze względu na szeroką potrzebę działań profilaktycznych, jak i przyczynowo-skutkowych dla różnych grup wiekowych, przygotowałam krótką recenzję książki pod redakcją naukową Michała Czapli i Piotra Jankowskiego „Żywienie w chorobach serca”, która świetnie sprawdzi się zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów. Interesuje Cię ten temat? Szukasz jasno rozpisanych zasad najbardziej wartościowych diet w kontekście chorób sercowo-naczyniowych oraz rzeczowych algorytmów postępowania w wybranych jednostkach chorobowych? A może chcesz dowiedzieć się więcej na temat skuteczności dobranej farmakoterapii i suplementacji? Zapraszam do lektury.

Wpis powstaje w ramach współpracy reklamowej z PZWL.

Pierwsze wrażenie – strona wizualna

Książka robi wrażenie swoją objętością. Znajdziemy w niej prawie 600 stron wypełnionych wiedzą. Ma wygodny format i miękką oprawę. Co ważne, fundamentem tej pozycji jest obszerna merytoryka, więc jeśli zależy Ci na konkretnych przepisach i inspiracjach kulinarnych – nie będzie to coś dla Ciebie. W książce nie zabrakło także obszernej bibliografii i wygodnego skorowidza, który ułatwia wyszukanie interesujących nas detali.

Zawartość – część merytoryczna

Autorzy bardzo sensownie przeprowadzają czytelnika przez zagadnienia związane z chorobami układu krążenia. Zaczynamy od czynników ryzyka zachorowania, oceny ryzyka, przez światowe wytyczne i konkretne postępowania żywieniowe. Bardzo podoba mi się fakt, że do wytycznych dodawane są przydatne komentarze obalające mity czy też nakreślające ważne paradoksy. Poruszony zostaje także temat wpływu mikrobioty jelitowej na choroby serca, wątek otyłości, suplementacji czy farmakoterapii. Jestem pod wrażeniem tego, że w książce zostały zawarte także mało popularne wytyczne, o których mało mówi się na co dzień, bazując głównie na wiedzy specjalistów amerykańskich czy brytyjskich. Czy wiesz, co na temat chorób układu krążenia mówi Brazylijskie Towarzystwo Kardiologiczne czy Japońskie Towarzystwo Miażdżycy?

Z perspektywy specjalisty bardzo podoba mi się kompleksowe podejście do tematu biorące pod uwagę także możliwość występowania chorób współistniejących, co dla pacjenta bywa nie lada wyzwaniem w kontekście często wykluczających się modeli sugerowanej dietoterapii. Nie bez znaczenia pozostaje także część psychologiczna, na którą coraz mocniej kładzie się nacisk w dzisiejszych czasach, kiedy psychika często stanowi fundamentalny problem zmiany stylu życia. Często wymaga to dodatkowego wsparcia specjalistów, co autorzy sugerują od samego początku kładąc nacisk na istotny wpływ na sukces leczenia w kontekście działań interdyscyplinarnych zespołu specjalistów. Dla nich przewidziane są też praktyczne wskazówki w postaci punktowych list, które zbierają najważniejsze informacje porządkujące medyczne algorytmy działania.

Co zaskoczyło mnie w książce? Na pewno rozdział na temat udzielania pierwszej pomocy w gabinecie dietetyka, który może posłużyć jako ściąga ratująca czyjeś życie przy konieczności działania pod wpływem stresu. Nie da się ukryć, że przy pracy z pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi należy mieć tego szczególną świadomość.

Podsumowując

Książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Na pierwszy rzut jej objętość może nieco przytłaczać, ale z drugiej strony wiedza w niej zawarta jest kompleksowa. Napisana jest prostym językiem, nie zawiera żadnych niepotrzebnych „wypełnień”. Wszystkie komunikaty są konkretne, rzetelne, jasno sformułowane i przede wszystkim oparte na faktach. Jeśli chcesz mieć w swojej biblioteczce tylko jedną książkę wyczerpującą temat żywienia w chorobach serca – to coś dla Ciebie. Nie jest to najtańsza pozycja dostępna w księgarniach, ale wierz mi – inne po prostu nie będą Ci potrzebne.

Cena regularna: 199 zł

Książkę można kupić TUTAJ, a z kodem „niekoniecznie” do 30.11.2022 naliczy się dodatkowy rabat (do -23 %)

Leave a Comment

Przewiń do góry