Przyszła jesień – czas wzmożonego wertowania książek pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Na półkach księgarni pojawiło się także wiele nowości wydawniczych, również tych z branży dietetycznej i tak w moje ręce wpadła „Endometrioza. Leczenie dietą” dr Hanny Stolińskiej.
Na tę chorobę cierpią niemal 2 miliony Polek, jednak jest ona niełatwa do zdiagnozowania, więc liczba ta może być jeszcze większa niż wspomniane szacunki. Z perspektywy żywieniowej temat ten jest bardzo trudny, ponieważ narosło wokół niego wiele mitów. Niejednokrotnie sami lekarze sugerują pacjentkom „dietę bez wszystkiego” i z powodu licznych wykluczeń borykają się one z problemem komponowania swojego codziennego jadłospisu. Czy tak naprawdę trzeba robić? Autorka dosyć kompleksowo zajmuje się dietoterapią endometriozy na prawie 350 stronach książki. Postaram się przybliżyć jej zawartość w krótkiej recenzji. Zapraszam do lektury.
Wpis powstaje we współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło.
Pierwsze wrażenie – strona wizualna
Książka wydana jest w średnim, poręcznym formacie, ma miękką oprawę i bardzo wygodnie się z niej korzysta. Nie będzie za duża czy za ciężka jeżeli w zwyczaju mamy czytanie książek w komunikacji miejskiej. W środku znajduje się prawie 350 stron przepełnionych zarówno wiedzą, jak i przykładowymi przepisami dla osób borykających się z endometriozą. Pomysły na posiłki stanowią jej część dominującą – część teoretyczna to około 110 stron. Większość przepisów to przepisy kuchni roślinnej, w niektórych przewijają się ryby i owoce morza. Na końcu znajdziemy pokaźną bilbiografię.
Zawartość – część merytoryczna
Część merytoryczna dotycząca endometriozy jako choroby oraz roli diety w jej leczeniu podzielona jest aż na 15 (!) rozdziałów. Autorka kompleksowo przechodzi od przyczyn choroby, przez jej objawy, diagnostykę i metody leczenia aż do kwestii typowo dietetycznych. Proponuje czytelnikom przeciwzapalną dietę roślinną zachęcając również do fleksitarianizmu tak, aby na co dzień zamieniać mięso na ryby, owoce morze, jaja czy tez rośliny strączkowe. Uzasadnia to konkretnymi badaniami przedstawiającymi zależności między zwiększonym spożyciem czerwonego mięsa a rosnącym ryzykiem pojawienia się endometriozy. Na jej powstanie ma bowiem wpływ nadmiar żelaza hemowego czy też tłuszcz zwierzęcy.
Ze swojej perspektywy bardzo cieszę się, że w książce znalazł się osobny rozdział dotyczący kontrowersji wokół nabiału i glutenu. Autorka powołuje się na konkretne badania w przystępny sposób tłumacząc potencjalne zależności między składnikami nabiału takimi, jak wapń, witamina D, całkowite spożycie magnezu i fosforu, a nawet wpływ białka i tłuszczu mlecznego oraz laktozy na zachorowalność na endometriozę. Podobnie wyjaśniona została kwestia obecności glutenu w diecie, rownież bez przyczyny. Krótko, zwięźle, na temat i przede wszystkim naukowo!
W dalszej części treści merytorycznych znajdziemy również wiele przydatnych informacji na temat korelacji między endometriozą a chorobami serca i naczyń, wiele ciekawych treści na temat spożycia ryb, soi czy…wodorostów. Nie zostały także pominięte aspekty trybu życia takie, jak regularne ćwiczenia fizyczne czy rola snu, które często są zamiatane przez pacjentów pod dywan.
Część praktyczna – przepisy
Książka oprócz sporej dawki wiedzy zawiera także propozycje posiłków zaproponowanych w diecie chorych na endometriozę. Podzielone są one na zupy, dania główne, sałatki, przekąski i propozycje na słodko. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą roślinną mogą być to dobre pierwsze kroki wokół produktów, które być może wcześniej nie występowały w codziennym jadłospisie. Jest tutaj aż 170 różnych dań!
Podsumowując
Książka w mojej ocenie wypada bardzo dobrze. Przepisy określiłabym może jako nienajprostsze, bardziej wyszukane, ale eksperymenty w kuchni też otwierają nam oczy na nowe kombinacje smaków oraz wskazują artykuły spożywcze, które wcześniej ignorowaliśmy. Mogą jednak okazać się długofalowym strzałem w 10! Część merytoryczna jest bardzo szczegółowa, a jednocześnie przystępna w odbiorze. Jak na temat wokół którego istnieje ciągle wiele kontrowersji, z całą pewnością można stwierdzić, że książka rzuca na wiele z nich klarowne naukowe spojrzenie.
Cena regularna: 44,90 zł
Książkę można kupić TUTAJ