fbpx

Roślinne Wyzwanie – polska odpowiedź na Veganuary

Jak dobrze zacząć nowy rok? Oczywiście od stworzenia listy postanowień, które zmotywują do działania i pozwolą najlepiej spożytkować nadchodzące 12 miesięcy. Wśród najczęściej wymienianych zamierzeń jest zmiana sposobu żywienia. Wiele osób pragnie wprowadzić subtelne zmiany do swojej diety, inni chcą zmodyfikować ją radykalnie.

W 2014 roku brytyjska organizacja pozarządowa Veganuary wyszła im naprzeciw i stworzyła kampanię o tej samej nazwie. Celem projektu jest zachęcenie osób do realizacji założeń diety roślinnej przez pierwszych 31 dni roku. Od rozpoczęcia przedsięwzięcia liczba osób deklarujących w nim udział rośnie wręcz wykładniczo (dla porównania – rok 2014: 3300 osób, rok 2020: 400 000 osób), a łącznie udało się zainspirować ponad milion osób! 

Rodzimy potencjał

Żywienie roślinne budzi coraz większe zainteresowanie – także w Polsce! Świadczy o tym raport IQS, według którego aż 43% Polaków deklaruje, że nie je w ogóle mięsa lub je ogranicza. Kampania RoślinnieJemy stworzyła polską odpowiedź na brytyjskie Veganuary. Od 2019 roku działa Roślinne Wyzwanie, którego celem jest promowanie diety roślinnej, a także namawianie do podejmowania mniejszych kroków, takich jak wprowadzenie większej ilości roślinnych dań do diety i ograniczenie spożycia mięsa. 

Uczestnicy rodzimego wyzwania zapisują się do udziału poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej https://roslinnewyzwanie.pl/. Przez 22 dni otrzymują krótkie newsletterowe treści koncentrujące się na różnorodnych aspektach roślinnego odżywiania. Materiały opracowywane są przez zespół, w skład którego wchodzą osoby znające dietę od tzw. podszewki (osoby na diecie roślinnej oraz dietetycy). Dzięki temu treści przy zachowaniu wysokiej wartości merytorycznej są przygotowane w sposób przystępny dla laika. W newsletterze znajdują się liczne wskazówki: jak sprawić, by dieta roślinna była przyjemna i smaczna przy zachowaniu walorów odżywczych, o jakie składniki pokarmowe warto zadbać, czym zastąpić produkty odzwierzęce takie jak mięso czy nabiał oraz jak prawidłowo komponować posiłki. W ramach bonusu uczestnicy otrzymują m.in. zbilansowany jadłospis. 

Czy warto podjąć wyzwanie?

Zdecydowanie! Jeśli chcesz spróbować coś zmienić w swoim sposobie żywienia, najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia oraz środowiska, to zmniejszenie ilości produktów odzwierzęcych przy jednoczesnym zwiększeniu udziału roślin w diecie. Główną motywacją do takiej zmiany jest aspekt zdrowotny, a także kontekst etyczny. Niestety produkcja mięsa i produktów odzwierzęcych to duże obciążenie dla ekosystemu, między innymi ze względu na areały rolne i wodę (konieczne do karmienia zwierząt) związane z wysoką emisją dwutlenku węgla. Liczne badania naukowe potwierdzają prozdrowotne właściwości roślinnego odżywiania – według rankingu U.S. News & World Report dieta roślinna jest jedną spośród najskuteczniejszych w redukcji masy ciała oraz dla osób z cukrzycą typu drugiego. Przejście na rośliny to znakomita okazja do zdobycia cennej wiedzy o żywieniu oraz poprawy nawyków, również do poznania nowych, nieodkrytych dotąd smaków. Jeśli nie masz wysublimowanych gustów – nie obawiaj się! Nie musisz eksperymentować, ponieważ zespół Roślinnego Wyzwania pokaże Ci, że roślinne żywienie może być tanie, proste i smaczne 🙂

Decyzja podjęta? Koniecznie wejdź na stronę Roślinnego Wyzwania i dołącz już dziś: https://roslinnewyzwanie.pl/

Wersja WEGAŃSKA – 10 dni + eBook GRATIS!

  1. https://veganuary.com/about/about-us/
  2. https://www.vegansociety.com/go-vegan/why-go-vegan
  3. http://health.usnews.com/wellness/food/articles/how-us-news-ranks-best-diets
  4. https://roslinnewyzwanie.pl/

Leave a Comment

Przewiń do góry