Stało się, choć nie wiem kiedy, ale mamy oficjalnie jesień. Większość raczej nie jest zadowolona z tego powodu i już tęskni za latem, ale są i tacy, którzy z entuzjazmem podchodzą do obecnej pory roku.
Niezależnie od tego, do której grupy należycie są aspekty jesieni, z której każdy może się cieszyć. Mowa oczywiście o jedzeniu i pysznościach, które obecnie królują w sklepach i na targach – dynia, figi, śliwki, kurki, a do tego cynamon i korzenne przyprawy, które są nieodłącznym elementem jesieni.
Przygotowałam dla Was cztery przepisy, które sprawią, że Wasza kuchnia wypełni się zapachami działającymi jak terapia, kiedy aura za oknem nie będzie zbytnio sprzyjająca.
Polecam zaopatrzyć się w dynię, upiec ją i przez kolejne dni będziecie mogli wykorzystać ją do podanych przepisów i macie wymyślanie części posiłków z głowy.
Pierwszy przepis to granola dyniowo pierniczkowa, to najlepsza granola jaką kiedykolwiek zrobiłam, ciężko się powstrzymać żeby nie zjeść jej całej prosto z blaszki, kiedy ją będziecie piec Wasze całe mieszkanie wypełni się cudownym cynamonowym aromatem.
Kolejny przepis to francuskie dyniowe tosty, są bardzo proste i szybkie w przygotowaniu, wystarczy, że wcześniej upieczecie dynię, a przepyszne śniadanie macie gwarantowane, ja jestem zakochana w tym smaku!
Znalazł się również przepis na obiad czy kolację – pieczona dynia ze smażonymi kurkami z cieciorką, rozmarynem i parmezanem.
I ostatni przepis, to ciasto z jabłkami z cynamonową kruszonką. Ciasto robi się dosłownie chwilę, a to jak ono smakuje, obłęd! Każdy kto je próbował był zachwycony!
Granola dyniowo - pierniczkowa
Składniki:
- 120g puree z dyni (najlepiej sprawdzi się hokkaido),
- 30g masła orzechowego,
- 15g oliwy,
- 30g wody,
- 200g płatków owsianych,
- 50g płatków kokosowych,
- 50g pestek dyni,
- 110g migdałów,
- 50g erytrytolu,
- 2 łyżeczki cynamonu,
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika,
- ½ łyżeczki soli,
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wykonanie:
Puree, masło orzechowe, oliwę, wodę i ekstrakt waniliowy zblendować i wymieszać w dużej misce z pozostałymi suchymi składnikami.
Przełożyć na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i piec w 170 stopniach ok. 25 min., w połowie czasu przemieszać, aby granola się nie przypaliła.
Po wyciągnięciu z piekarnika, pozostawić na blaszce do wystygnięcia i po tym czasie granola będzie chrupiąca.
Składniki:
- 3 kromki chleba (lub chałki, bułki – według własnych preferencji),
- 1 jajko,
- 70g puree z dyni,
- 40g mleka,
- 20g erytrytolu,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- szczypta soli
Tosty francuskie dyniowe
Wykonanie:
Wszystkie składniki zblendować, przelać na płytki talerz, obtoczyć chleb i smażyć na rozgrzanej patelni na oliwie.
Tosty można podać z jogurtem, skyrem, serkiem śmietankowym czy ulubioną konfiturą. Ja swoje posypałam jeszcze pudrem z erytrytolu.
Pieczona dynia ze smażonymi kurkami i cieciorką z rozmarynem
Składniki:
- 150g wcześniej upieczonej dyni hokkaido,
- 150g kurek,
- 70g cieciorki,
- 1 cebulka szalotka lub zwykła,
- 2 łyżki oliwy,
- 1 łyżka sosu sojowego,
- przyprawy: czosnek suszony, pieprz, zioła toskańskie, sól
- rozmaryn (najlepiej świeży),
- parmezan (lub inny ulubiony ser)
Wykonanie:
Na rozgrzaną patelnię wrzucić umyte wcześniej kurki oraz pokrojoną cebulkę. Smażyć na średnim ogniu, aż z kurek odparuje woda i zaczną się rumienić. W razie potrzeby można podlać odrobiną wody.
Dodać pokrojoną dynię, cieciorkę oraz sos sojowy, rozmaryn i pozostałe przyprawy, smażyć wszystko razem przez kilka minut i doprawić do smaku.
Wyłożyć na talerz i posypać serem.
Jabłuszkowe ciasto z cynamonową kruszonką
Składniki:
- 120g mąki pszennej,
- 80g masła,
- 80g erytrytolu,
- 2 jajka,
- 2 jabłka,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 2 łyżki rumu (opcjonalnie),
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- szczypta soli
KRUSZONKA
- 80g mąki pszennej,
- 50g masła,
- 25g erytrytolu,
- 2 łyżeczki cynamonu
Wykonanie:
Zmiksować masło z erytrytolem i wanilią, a następnie dodać po jednym jajku i miksować do gładkiej kremowej konsystencji.
W misce wymieszać suche składniki.
Jabłka pokroić w kosteczkę, dodać do suchych składników wraz ze zmiksowaną wcześniej masą, dodać rum i wszystko wymieszać.
Będzie Wam się wydawać, że ciasta jest za mało w stosunku do jabłek, ale tak ma być, jabłka podczas pieczenia nadadzą ciastu pyszną konsystencję.
Przygotować kruszonkę łącząc wszystkie składniki razem, najlepiej wyrabiając rękami. Można włożyć na chwilę do zamrażarki, ale nie jest to konieczne.
Przełożyć masę do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia, posypać kruszonką i piec w 180 stopniach ok. 45 minut, aż kruszonka na górze będzie ładnie zarumieniona.
Ciasto po upieczeniu wystudzić i dopiero wtedy wyciągnąć z formy, posypać pudrem z erytrytolu lub zwykłym cukrem pudrem.
Ja użyłam małej okrągłej formy o średnicy 20 cm., jeśli chcecie użyć większej, to polecam podwoić liczbę składników.