fbpx

Recenzja książki „Dieta dla płodności”

Dieta propłodnościowa to wspomaganie organizmu i układu rozrodczego poprzez kluczowe składniki potrzebne do produkcji i działania hormonów, tworzenia komórki jajowej i plemników, zachowania regularnych owulacji, rozwoju płodu i zachowania zdrowia dziecka w przyszłości.

Badania pokazują, że styl życia, w tym dieta i aktywność fizyczna, związany jest z 80 % niższym ryzykiem niepłodności w wyniku zaburzeń owulacji. Prawidłowa masa ciała również ma znaczenie (zarówno nadwaga, jak i niedowaga). Nieprawidłowa masa ciała zwiększa również ryzyko niepłodności u mężczyzn.

Ze względu na szacunki WHO, które wskazują, że nawet 80 milionów par na świecie zmaga się z problemem niepłodności przygotowałam krótką recenzję II wydania książki Sylwii Leszczyńskiej „Dieta dla płodności”, która oprócz części merytorycznej zawiera także sprawdzone przepisy oraz porady specjalistów. Interesuje Cię ten temat? Zapraszam do lektury.

Wpis powstaje we współpracy z Wydawnictwem Zwierciadło.

Pierwsze wrażenie – strona wizualna

Książka wydana jest w pokaźnym, ale wygodnym formacie zbliżonym do B5. Ma miękką oprawę, jest naprawdę gruba. Nie jest jednak za ciężka, więc w dalszym ciągu wygodnie jest z niej korzystać na co dzień. W środku znajduje się prawie 300 stron przepełnionych zarówno wiedzą, jak i przykładowymi przepisami menu propłodnościowego w postaci 10 zestawów składających się z 5 posiłków – po jednym na każdy dzień. Na końcu znajdziemy także wypowiedzi specjalistów – fizjoterapeuty, stomatologa czy też endokrynologa. Część dominującą książki stanowi obszerna merytoryka, która poprzez dopełnienie innymi dodatkami sprawia, że autorka naprawdę kompleksowo zajmuje się tematem płodności nie koncentrując się tylko na jednej gałęzi, a sugerując porządek w wielu aspektach życia. Nie zabrakło także obszernej bibliografii.

Zawartość – część merytoryczna

Część merytoryczna podzielona jest na dwa główne bloki – jeden z nich dotyczy planowania ciąży, drugi typowo diety propłodnościowej (lista czynników wpływająca na płodność, praktyczne wskazówki oraz te w zależności od przyczyny niepłodności rozdzielone często na dotyczące kobiet, mężczyzn lub z zaznaczeniem, że powinni się z nimi zapoznać oboje).

Z perspektywy specjalisty bardzo podoba mi się kompleksowe przeprowadzenie czytelnika od etapu kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym, przez poszczególne pierwiastki kluczowe z planowaniu ciąży, znaczenie wieku, masy ciała, białka, tłuszczów i węglowodanów, aż do kwestii związanych ze stanem jamy ustnej, używek czy też spotkania z dietetykiem czy też psychologiem.

Niepominięte zostały także różnego rodzaju choroby czy zaburzenia, które mogą utrudniać zajście w ciąże takie, jak zespół policystycznych jajników, endometrioza, insulinooporność, choroby tarczycy czy nawet nieregularne cykle, niedobór żelaza i celiakia. Autorka wspomiała również o małej ilości śluzu płodnego, zbyt krótkiej fazie lutealnej i niskiej jakości nasienia czy libido.

Wszystko napisane jest prostym językiem, skierowanym do przeciętnego czytelnika, ale również specjaliści wyniosą z tej pozycji mnóstwo algorytmów postępowania przy pracy z pacjentem. Książka urozmaicona jest kolorowymi wybiciami, tabelami i wykresami. Wiedzy jest naprawdę sporo, jednak przez format ilość informacji nie jest przytłaczająca.

Część praktyczna – przepisy 

Książka oprócz ogromnej ilości wiedzy zawiera także propozycje posiłków zaproponowanych w diecie propłodnościowej. Autorka zestawiła je w postaci 10 zestawów, z których każdy składa się ze śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Połączenia w recepturach są dosyć wyszukane, wiele ze składników zaproponowanych przez autorkę może być dla odbiorcy egzotyczne (przykład: sałatka z nori, pieczoną krewetką i pomidorem + grzanka żytnia z olejem z zarodków pszennych). Na pewno trzeba na początku wyposażyć odpowiednio swoją spiżarnię żeby zacząć gotować według zaproponowanego menu.

Podsumowując

Książka w mojej ocenie wypada bardzo dobrze. Jest kompleksowym narzędziem do pracy dietetyka z pacjentem, jak i przekaże zainteresowanym tematem ogromną dawkę przydatnych informacji nawet na wczesnym etapie planowania ciąży. Bardzo podoba mi się również nacisk na obojga partnerów, gdyż przy tego typu problemach wzajemne wsparcie jest nieocenioną wartością.

Cena regularna: 44,90 zł

Książkę można kupić TUTAJ

Leave a Comment

Przewiń do góry