fbpx

Recenzja książki „Karmię piersią, jem zdrowo. Poradnik dietetyczny w laktacji”

Macierzyństwo to bezsprzecznie piękny, ale i trudny i pełen wyzwań czas w życiu kobiety. Nie dość, że na świecie pojawia się nowa istota, której chcemy przekazać wszystko, co najlepsze to pojawiają się także prawdziwe wyzwania jeśli decydujemy się wykarmić ją piersią. Aby nie zwariować wśród wszystkich mitów związanych z tym tematem przygotowałam recenzję poradnika, który w moich oczach dietetyka jest naprawdę świetnym źródłem wiedzy na temat laktacji. Autorki – Magdalena Czyrynda-Koleda i Monika Stromkie-Złomaniec stworzyły książkę pełną wskazówek opartych na wiedzy naukowej, a do tego przekazane są one w sposób, z którego wypływa przyjazna empatia i wsparcie wynikające z osobistych doświadczeń. Postaram się przybliżyć jej zawartość w krótkiej recenzji. Zapraszam do lektury.

Pierwsze wrażenie – strona wizualna

Książka wydana jest w średnim, poręcznym formacie, który wydaje się praktyczny pod kątem trzymania go pod ręką. W środku znajduje się prawie 240 stron przepełnionych zarówno wiedzą, jak i przykładowymi przepisami dla matki karmiącej. To wszystko zwieńczone jest pokaźną bibliografią i dodatkiem, który bardzo przypadł mi do gustu, czyli polecanymi stronami internetowymi, gdzie dodatkowo można zgłębiać wiedzę. To ważny drogowskaz w wirtualnym świecie, w którym toniemy w gąszczu niekoniecznie dobrej jakości informacji. Książka będzie też dobrym pomysłem na prezent – jest naprawdę ładnie wydana, do tego w twardej okładce co dodatkowo dodaje jej nieco elegancji.

Zawartość – część merytoryczna

Biorąc pod uwagę merytorykę książki jest ona podzielona na sekcje, które przeprowadzają kobietę przez wszystkie zagadnienia związane z laktacją, nie tylko dotykając samych tematów dietetycznych. Już we wstępie autorki kładą nacisk na to, aby skończyć z ocenianiem matki karmiącej i wywieraniem na niej presji, że jej mleko jest za chude czy też jest go za dużo lub za mało. Brawo, trzeba o tym mówić! Podkreślają też, że dla dziecka liczy się każda kropla niezależnie od tego, jak długo udało się kobiecie karmić dziecko własnym pokarmem. Autorki starają się także odczarować laktację jako temat tabu, zachęcają do proszenia o pomoc wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Scenariusze bywają bowiem różne.

W kolejnych rozdziałach przedstawiane są zalety karmienia piersią zarówno poprzez przedstawienie korzyści dla dziecka, jak i dla samej matki. Temat samego mleka czy też fizjologii piersi został również rozłożony na części pierwsze. Najważniejszym punktem jest oczywiście część dotycząca zawartości talerza, jak i samej lodówki czy zamrażarki świeżo upieczonej mamy. Podana jest przykładowa lista zakupów tak, aby maksymalnie ułatwić planowanie jadłospisu w tym czasie pod znakiem chaosu i stresu. Autorki przedstawiają także najważniejsze zasady diety mamy karmiącej i tego czy… w ogóle ona istnieje 🙂 Dodatkowo muszę podkreślić praktyczność tej części, bo znajduje się tam nawet podrozdział „mama karmiąca w okresie świątecznym” o czym mówi się niezwykle rzadko. Poruszony zostaje także temat kofeiny, alkoholu, alergii na białka mleka krowiego u maluszka oraz ewentualnej suplementacji.  Nie została pominięta także kwestia, która niewątpliwie frapuje większość młodych mam, czyli powrót do masy ciała sprzed ciąży. Sporo informacji dotyczy także najczęściej występujących problemów, czyli mała ilość mleka, karmienie w nocy, kolki czy też bóle brzuszka i problemy z wypróżnianiem.

Część praktyczna – przepisy dla mamy karmiącej

Książka oprócz sporej dawki wiedzy zawiera także propozycje prostych, niewymyślnych i stosunkowo szybkich w przygotowaniu przepisów dla mamy karmiącej. Podzielone są one na śniadania, obiady, kolacje i przekąski. Mogą posłużyć jako przydatne inspiracje i poszerzanie dietetycznych horyzontów. Nierzadko łapiemy się przecież na tym, że w kółko jemy to samo. Warto otworzyć się na takie propozycje.

Podsumowując

Książka w mojej ocenie wypada bardzo dobrze. Podoba mi się podejście autorek, wiedzą doskonale o czym piszą nie tylko pod kątem naukowym, ale również bazując nieco na swoim doświadczeniu. Niesamowicie doceniam także przemycone między wierszami aspekty psychodietetyczne, które pomagają ściągnąć nieco presji z młodej mamy jakoby spełnianie oczekiwań społeczeństwa było najważniejsze w tym okresie. W dalszym ciągu mówi się o tym zdecydowanie za rzadko.

Cena regularna: 49,90 zł

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Oficyną 4em

Leave a Comment

Przewiń do góry